Men’s singles favourite Novak Djokovic will be in action on day four of the Australian Open, whilst women’s challenger Ons Jabeur will also feature on Rod Laver Arena.

As for the Australian contingent, Thanasi Kokkinakis will face veteran Andy Murray, with Alex de Minaur and Alexei Popyrin also looking to book their spots in the third round.

Yesterday saw both top seeds – Rafael Nadal and Iga Swiatek – on display, but only the Polish star made it through with Nadal brutally crashing out of his title defence. 

Elsewhere, Coco Gauff got the better of Emma Raducanu during their blockbuster clash, while the weather continued to cause havoc at the Open with hours of play lost to yet more rain. 

The Sporting News takes you through the matches on offer during Day 4.

SEE: Aussies in action

SKIP TO: Rod Laver Arena | Margaret Court Arena | John Cain Arena | KIA Arena | 1573 Arena | Court 3 | Court 6 | Court 7 | Court 8

Australian Open schedule and results – Day 4 

Rod Laver Arena

Time [AEDT] Match Score Event
11am

[5] Aryna Sabalenka def. Shelby Rogers (USA)

6-3 6-1 Women’s Singles – Second Round
NB 12:30pm

Jenson Brooksby (USA) def. [2] Casper Ruud (NOR)

6-3 7-5 6-7 6-2 Men’s Singles – Second Round
Followed by

Leylah Fernandez (CAN) def. by [4] Caroline Garcia (FRA)

7-6(5) 7-5 Women’s Singles – Second Round
From 7pm Enzo Couacaud (FRA) def by. [4] Novak Djokovic (SRB) 6-1 6-7(5) 6-2 6-0 Men’s Singles – Second Round
Followed by 

Marketa Vondrousova (CZE) def. [2] Ons Jabeur (TUN)

6-1 5-7 6-1 Women’s Singles – Second Round

Margaret Court Arena 

Time [AEDT] Match Score Event
11am

Katie Volynets (USA) def [9] Veronika Kudermetova

6-4 2-6 6-2 Women’s Singles – Second Round
NB 1pm [16] Anett Kontaveit (EST) def. Magda Linette (POL) 3-6 6-3 6-4 Women’s Singles – Second Round
Followed by

Michael Mmoh (USA) def. [12] Alexander Zverev (GER)

6-7(1) 6-4 6-3 6-2 Men’s Singles – Second Round
From 7pm Claire Liu (USA) def by. [12] Belinda Bencic (SUI) 7-6(3) 6-3 Women’s Singles – Second Round
Followed by  Andy Murray (GBR) def. Thanasi Kokkinakis (AUS) 4-6 6-7(4) 7-6(5) 6-3 7-5 Men’s Singles – Second Round

John Cain Arena

Time [AEDT] Match Score Event
11am

Taylor Townsend (USA) def by. [19] Ekaterina Alexandrova

1-6 6-2 6-3

Men’s Singles – Second Round

Followed by

Lauren Davis (USA) def by. [26] Elise Mertens (BEL)

6-4 6-3 Women’s Singles – Second Round
NB 3pm

[8] Taylor Fritz (USA) def. by Alexei Popyrin (AUS)

6-7(4) 7-6(2) 6-4 6-7 (6) 6-2 Men’s Singles – Second Round
NB 7pm Adrian Mannarino (FRA) def by. [22] Alex de Minaur (AUS) 7-6(3) 4-6 6-4 6-1 Men’s Singles – Second Round

KIA Arena

Time [AEDT] Match Score Event
NB 1pm

[5] Andrey Rublev def Emil Ruusuvuori (FIN)

6-2 6-4 6-7(2) 6-3 Men’s Singles – Second Round
Followed by Kimberly Birrell (AUS) vs Linda Fruhvirtova (CZE) 6-3 6-2 Women’s Singles – Second Round
Followed by

Maxime Cressy (USA) def. by [9] Holger Rune (DEN)

7-5 6-4 6-4 Men’s Singles – Second Round

1573 Arena

Time [AEDT] Match Score Event
NB 1pm

Ben Shelton (USA) def. Nicolas Jarry (CHI)

7-6(3) 7-6(3) 7-5 Men’s Singles – Second Round
Followed by Yulia Putintseva (KAZ) vs [30] Karolina Pliskova (CZE) 6-0 7-5 Women’s Singles – Second Round
Followed by

[27] Gregor Dimitrov (BUL) def. Laslo Dzere (SRB)

6-3 6-2 6-0 Men’s Singles – Second Round

Court 3

Time [AEDT] Match Score Event
11am

Jeremy Chardy (FRA) def by. [25] Daniel Evans (GBR)

6-4 6-4 6-1 Men’s Singles – Second Round
Followed by Diego Schwartzman (ARG) def by. J.J Wolf (USA) 6-1 6-4 6-4 Men’s Singles – Second Round
Followed by

Donna Vekic (CRO) def. [18] Liudmila Samsonova

6-3 6-0​​​​​​ Women’s Singles – Second Round
NB 4:30pm

Nuria Parrizas Diaz (ESP) def. Anastasia Potapova

6-3 6-2 Women’s Singles – Second Round

Court 6 

Time [AEDT] Match Score Event
NB 3pm

Denis Kudla (USA) def. by Ugo Humbert (FRA)

6-2 6-7(5) 6-2 6-4 Men’s Singles – Second Round
NB 4:30pm

Varvara Gracheva def. Lucrezia Stefanini (ITA)

6-3 6-1 Women’s Singles – Second Round

Court 7

Time [AEDT] Match Score Event
11am

[30] Alejandro Davidovich Fokina (ESP) def by Tommy Paul (USA)

6-2 2-6 6-7(4) 6-3 6-4 Men’s Singles – Second Round
Followed by Anna Karolina Schmiedlova (SVK) def. by Camila Giorgi (ITA) 4-6 3-6 Women’s Singles – Second Round
NB 3pm

[23] Shuai Zhang (CHN) def. Petra Martic (CRO)

6-3 6-3 Women’s Singles – Second Round
Followed by

Brandon Holt (USA) def by. [24] Roberto Bautista Agut (ESP)

4-6 2-6 6-3 6-2 6-2 Men’s Singles – Second Round

Court 8

Time [AEDT] Match Score Event
NB 2:30pm

[27] Irina Camelia Begu (ROU) def. by Laura Siegemund (GER)

7-5 5-7 6-3 Women’s Singles – Second Round
Followed by [14] Pablo Carreno Busta (ESP) def by. Benjamin Bonzi (FRA) 4-6 4-6 7-6 (5) 6-1 7-6 (4) Men’s Singles – Second Round

Australian schedule and results at Australian Open – Day 4

Time (AEDT) Match Score Court Event
Third match Kimberly Birrell (AUS) def. by Linda Fruhvirtova (CZE) 6-3 6-2 KIA Women’s Singles – Second Round
NB 3pm [8] Taylor Fritz (USA) def. by Alexei Popyrin (AUS) 6-7(4) 7-6(2) 6-4 6-7(6) 6-2 John Cain Men’s Singles – Second Round
NB 7pm Adrian Mannarino def by. [22] Alex de Minaur (AUS) 7-6(3) 4-6 6-4 6-1 John Cain Men’s Singles – Second Round
From 9pm Andy Murray (GBR) def. Thanasi Kokkinakis (AUS) 4-6 6-7(4) 7-6(5) 6-3 7-5 MCA Men’s Singles – Second Round

Australian Open schedule and results – Day 5 

Rod Laver Arena

Time [AEDT] Match Score Event
11am

[2] Barbora Krejcikova (CZE) vs Anhelina Kalinina (UKR)

  Women’s Singles – Third Round
Followed by

[3] Stefanos Tsitsipas (GRE) vs Tallon Griekspoor (NED)

  Men’s Singles – Third Round
Followed by

Bernarda Pera (USA) vs [7] Coco Gauff (USA)

  Women’s Singles – Third Round

From 7pm

[10] Madison Keys (USA) vs [24] Victoria Azarenka   Women’s Singles – Third Round
Followed by 

[29] Sebastian Korda (USA) vs [7] Daniil Medvedev

  Men’s Singles – Third Round

Margaret Court Arena

Time [AEDT] Match Score Event
11am

Marton Fucsovics (HUN) vs [15] Jannik Sinner (ITA)

  Men’s Singles – Third Round
From 1pm [3] Jessica Pegula (USA) vs Marta Kostyuk (UKR)   Women’s Singles – Third Round
Followed by

[1] Iga Swiatek (POL) vs Cristina Bucsa (ESP)

  Women’s Singles – Third Round
From 7pm [10] Hubert Hurkacz (POL) vs [20] Denis Shapovalov (CAN)   Men’s Singles – Third Round
Followed by  Lin Zhu (CHI) vs [6] Maria Sakkari AKKARI (GRE)   Women’s Singles – Third Round

John Cain Arena

Time [AEDT] Match Score Event
From 3pm

[28] Francisco Cerundolo (ARG) vs [6] Felix Auger-Aliassime (CAN)

  Men’s Singles – Third Round
From 7pm [18] Karen Khachanov vs [16] Frances Tiafoe (USA)   Men’s Singles – Third Round

KIA Arena

Time [AEDT] Match Score Event
NB 2pm [22] Elena Rybakina (KAZ) vs [13] Danielle Collins (USA)   Women’s Singles- Third Round
NB 3:30pm [11] Cameron Norrie (GBR) vs Jiri Lehecka (CZE)   Men’s Singles- Third Round

1573 Arena

Time [AEDT] Match Score Event
NB 2pm

Kateryna Baindl (UKR) vs [17] Jelena Ostapenko (LAT) 

  Women’s Singles – Third Round

Court 3

Time [AEDT] Match Score Event 
NB 2:30pm Mackenzie McDonald (USA) vs [31] Yoshihito Nishioka (JPN)   Men’s Singles- Third Round

Australian schedule at Australian Open – Day 5

Time (AEDT) Match Score Court Event
  NO AUSSIES IN ACTION      

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *